Aktuality

Aktuality

 

Neleníme, náš projekt je dynamický, vyvíja sa a prináša množstvo zaujímavých noviniek, poznatkov, výsledkov, o ktoré sa chceme s vami podeliť.

Sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku

pondelok, 27 marec 2017 08:05

Tlačová správa Bratislava, 27.marca 2017
Po dlhej zime sa prebudili zo zimného spánku aj sysle pasienkové. Na Slovensku kedysi bežný druh patrí v súčasnosti medzi ohrozené a ochrancovia prírody preto podnikajú aj v rámci projektu LIFE Energia aktivity potrebné na jeho záchranu. Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Prvý vrchol jarnej migrácie nastane v najbližšie dni

streda, 15 marec 2017 08:48

Tlačová správa Bratislava, 15.marca 2017
V najbližšie dni očakávajú ornitológovia prvý vrchol jarnej migrácie vtákov. Tá trvá v porovnaní s jesennou kratšie, jedným z faktorov je vplyv hormónov kvôli rozmnožovaniu a pudu hniezdenia. Očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch, napríklad piniek, ktoré vytvárajú až tisícové kŕdle.

Výsadba stromov pri Jakubove

utorok, 07 marec 2017 07:31

V sobotu 4. marca sme neďaleko obce Jakubov na Záhorí sadili stromy. Na tom by nebolo nič výnimočné. Výnimočný je ale fakt, že stromy v rámci projektu Life Energia sadíme na lokalitách, kde dochádzalo k úmrtiam vtáctva v dôsledku nárazu do elektrického vedenia.

Naša (Life) Energia v nemeckom Ingolstadte

štvrtok, 23 február 2017 19:11

Danube parks Connected. Ambíciou projektu s týmto názvom je prepojenie partnerských organizácií prostredníctvom aktivít, realizovaných v krajinách pozdĺž Dunaja. Dôležitým balíkom je téma ochrany vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení – Danube Free Sky. Práve preto boli sme pozvaní na úvodnú konferenciu uvedeného projektu v nemeckom Ingolstadte, 21. a 22. februára 2017.

Výsledky sčítania dravcov pomôžu pri ich ochrane

streda, 15 február 2017 12:59

Tlačová správa Bratislava, 15.februára 2017
V januári skontrolovali ornitológovia lokality s výskytom ohrozených druhov dravcov. Počty hají červených, orlov kráľovských, orliakov morských a sokolov rárohov sú už známe, získané údaje budú využité pri ich ochrane. Územia, kde sa monitoring realizoval, ako aj lokality s potvrdeným výskytom uvedených druhov, sú znázornené na mape pod odkazom http://bit.ly/2k6i5PS.

Vzácne orliaky morské zaujali takmer dve stovky milovníkov prírody

pondelok, 13 február 2017 11:20

Tlačová správa Bratislava, 13.februára 2017
Láska môže mať viacero podôb. Až takmer dve stovky milovníkov prírody sa stretlo v sobotu 11. februára na exkurzii, ktorú pripravila Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so ZSE. Majestátne orliaky morské – najväčšie dravé vtáky hniezdiace na Slovensku, sa počas zimy zdržiavajú v blízkosti Dunaja vo väčších počtoch. Na Hrušovskej zdrži, kde sa podujatie konalo, zimujú aj mnohé ďalšie druhy vtákov, viazaných na vodu. Tí, ktorých neodradilo chladné počasie, sa dočkali až 7 orliakov. Videli tiež rôzne druhy kačíc a husí, kormorány, volavky. Ide momentálne o miesto s najvyššou koncentráciou vodného vtáctva na Slovensku, súčasť Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy, kde sa realizuje aj projekt LIFE Energia.

LIFE Energia na Zoologických dňoch v Brne

piatok, 10 február 2017 14:40

Počas dní 9. a 10. februára 2017, sme sa zúčastnili konferencie Zoologické Dny Brno 2017, realizovanej v priestoroch Masarykovej Univerzity v Brne. Konferencie sa zúčastnilo 518 účastníkov z ôsmich krajín sveta a bolo prezentovaných spolu 131 prednášok v 19 prednáškových sekciách a vystavených 148 posterov.

Slovensko sa cez víkend zapojí do počítania vzácnych dravcov

štvrtok, 12 január 2017 10:53

Tlačová správa Bratislava, 12. januára 2017
Po tom, ako bolo minulý víkend realizované sčítanie haje červenej na nocoviskách pozdĺž rieky Morava, je termín 13.-15. január 2017 venovaný trom ďalším vzácnym druhom. Pre odborníkov, zaoberajúcich sa výskumom a ochranou dravcov, ide každoročne o najväčšiu koordinovanú akciu, vzhľadom na počet ľudí v teréne a veľkosť sledovaného územia. Na Slovensku sa počítania dravcov zúčastní približne 50 ľudí, v celej Európe to bude niekoľko tisíc nadšencov. Výsledky pomôžu pri ochrane druhov. Koordinátorom aktivity na našom území je odborná organizácia so 40 ročnou históriou, Ochrana dravcov na Slovensku.

Záhorie je rajom pre vtáctvo aj v zime

štvrtok, 05 január 2017 10:45

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2017
Územie pozdĺž rieky Moravy, ktorá tvorí hranicu našej krajiny s Českou republikou, je mimoriadne vzácnym prírodným klenotom. Keďže bola táto oblasť pre ľudí dlhé roky neprístupná, ostali tu zachované pôvodné porasty lužných lesov, mokrade, lúky. Rozmanitosť prostredia umožňuje život veľkému množstvu rôznych druhov, vrátane vzácnych druhov vtáctva. V roku 2016 tu zahniezdil jeden pár sokola rároha, dva páry orla kráľovského, jeden pár orliaka morského a sedem párov haje červenej. Práve haja červená sa v tejto oblasti vyskytuje v zime vo veľkých počtoch. Prvý januárový víkend je venovaný medzinárodnému sčítaniu tohto druhu na miestach, kde v zime nocujú aj desiatky jedincov.

V roku 2016 sa na Slovensku objavili štyri nové druhy vtákov

utorok, 03 január 2017 12:58

Tlačová správa Bratislava, 3. januára 2017
Pre ľudí, ktorí sa zaoberajú ochranou prírody a najmä vtáctva, bol uplynulý rok 2016 mimoriadne zaujímavý a prínosný. Ornitológovia zaznamenali na našom území až štyri nové druhy, kriticky ohrozený sokol vyviedol rekordný počet mláďat, v rámci projektu LIFE Energia sa začalo s umiestňovaním prvkov, ktoré ochránia stovky vtákov ročne pred nárazom do elektrických vedení.

Špeciálne prvky zachránia 600 vtákov ročne

pondelok, 05 december 2016 11:11

Na Slovensku sa deje niečo výnimočné. V rámci projektu LIFE Energia pribúdajú na presne určených úsekoch elektrických vedení špeciálne prvky. Ich účelom je zvýšiť viditeľnosť drôtov pre vtáctvo a ochrániť ho tak pred nárazmi, ku ktorým tu dochádzalo. Tieto opatrenia zachránia viac než 600 vtákov ročne.

Nová voliéra pre zranené živočíchy v Bratislave

pondelok, 21 november 2016 07:11

V Bratislave pribudla nová voliéra, ktorú využívajú zranené zvieratá, prípadne také, ktoré sú odkázané na pomoc človeka z iného dôvodu. Voliéru prevádzkuje Regionálne centrum ochrany prírody Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR).

Výsledky projektu LIFE Energia zaujali na medzinárodnej konferencii

piatok, 11 november 2016 12:06

„Koľkí z vás majú auto, alebo sa už niekedy v aute viezli?“ Takouto netradičnou otázkou začala naša prezentácia o cieľoch, aktivitách a výsledkoch projektu LIFE energia, na medzinárodnej konferencii, ktorú už tradične v novembri organizuje maďarská spoločnosť MAVIR. Každým rokom je na konferencii viac expertov z ďalších a ďalších krajín, toto podujatie je plné zaujímavých podnetov a nových kontaktov.

Výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude v Bratislave do konca októbra

štvrtok, 13 október 2016 06:27

Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude pre verejnosť v Bratislave prístupná až do konca októbra. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a od 18. októbra ju uvidíte v jednom z bratislavských obchodných centier.

Vernisáž výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre"

piatok, 07 október 2016 18:28

Vo štvrtok 4. októbra sa v átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave konala vernisáž výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre". Príhovor mala aj manažérka projektu LIFE Energia Lucia Deutschová a my vám ho prinášame prostredníctvom našej projektovej stránky.

Začala výstava „Sedím na vedení a je mi dobre“

utorok, 04 október 2016 11:37

Štátny tajomník Norbert Kurilla dnes slávnostne otvoril unikátnu výstavu projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“. Vernisáž sa konala pri príležitosti Svetového dňa zvierat v átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo. Počas dvoch rokov ju verejnosti predstavia vo viacerých mestách na Slovensku. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom.

Na západe už poznáme víťazné prvky pre ochranu vtáctva pred nárazom do vedenia

sobota, 17 september 2016 07:00

Partner projektu LIFE Energia, spoločnosť Západoslovenská distribučná a.s., ukončila výber zviditeľňovacích prvkov – tzv. odkloňovačov letu vtákov. Tieto prvky sa umiestnia na najrizikovejšie úseky elektrických vedení v projektových územiach na západnom Slovensku, na ktorých bol aj počas monitoringu zistený úhyn vtáctva v dôsledku nárazov do vodičov.

Európska Komisia opäť informuje o projekte LIFE Energia

štvrtok, 08 september 2016 08:08

Ďalší článok o projekte LIFE Energia bol zverejnený na oficiálnej stránke programu LIFE, prečítať si ho môžete tu

         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR