Rehabilitácia zraneného vtáctva

Napísal(a)  štvrtok, 12 február 2015 00:00

Rehabilitácia zraneného vtáctva

Predpokladáme, že počas monitoringu vedení bude nájdených mnoho vtákov, poranených v dôsledku stretu s vedením. Jedná sa často o závažné zranenia, najčastejšie zlomeniny, ktoré si vyžadujú okamžitú odbornú pomoc. V rámci projektu bude zakúpené vybavenie pre 8 rehabilitačných staníc v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody SR (Bratislava, Malacky, Dunajská Streda, Nitra, Banská Štiavnica, Brzotín, Rimavská Sobota, Trebišov), opravené budú voliéry a iné priestory pre hendikepované živočíchy. V Rozhanovciach pri Košiciach bude kompletne zrekonštruovaná veľká rehabilitačná stanica Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V týchto zariadeniach budú ošetrované a rehabilitované vtáky, nájdené počas monitoringu, alebo mimo neho. Predpokladáme, že počas trvania projektu bude odborná starostlivosť poskytnutá minimálne 250 jedincom rôznych druhov vtákov.

 

Informácie o projektových výsledkoch od 1. januára 2017 nájdete v priebežných výsledkoch tu.

 

Projektové výsledky za obdobie 1. september 2014 – 31. december 2016

  • Profesionálna starostlivosť bola zabezpečená pre 919 vtákov v rehabilitačných staniciach, ktoré sú zapojené do projektu.

  • Voliéra v Rozhanovciach bola zrekonštruovaná a oficiálne otvorená v decembri 2015. Pri rekonštrukcii boli pôvodné voliéry odstránené, pretože boli v nevyhovujúcom technickom stave spôsobenom dlhodobým používaním a nespĺňali základné princípy welfare a veterinárnej starostlivosti. V dôsledku toho neboli voliéry vôbec využívané. Rekonštrukciou sa vytvorilo 5 nových menších voliér a jedna veľká rozlietávacia voliéra spĺňajúca najvyššie štandardy.

  • Nová voliéra bola postavená v CHVÚ Záhorské Pomoravie v decembri 2014 a jedna nová voliéra bola postavená v Bratislave v júli 2016.

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
         
 

logo Life

logo Life energia logo Natura2000  
 

LIFE 13 NAT/SK001272 Energia v krajine - elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000

           

VSD INNOGY logo

logo ZSD a.s.

logo RPS

logo Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

MZPSR logo sk

logo Štátna ochrana prírody SR