Dorota Nvotová je tvárou projektu LIFE Energia

Napísal(a)  piatok, 10 apríl 2015 16:33

Dorota Nvotová je na Slovensku známou osobnosťou. Poznáme ju ako herečku, speváčku, cestovateľku a podnikateľku. Tím projektu LIFE Energia (LIFE13 NAT/SK/001272) oslovil Dorotu s ponukou prezentovať projektové ciele, aktivity a výsledky a stať sa tak tvárou projektu. Reakcia bola okamžitá a pozitívna, nápad sa Dorote páčil. Podieľa sa na každej z kľúčových aktivít projektu, ako je monitoring liniek elektrických vedení, výsadba stromov, monitoring ohrozených druhov, zlepšovanie hniezdnych príležitostí, zabezpečenie manažmentu lokalít významných pre sysľa pasienkového, starostlivosť o zranené jedince a pod. Z každej skupiny aktivít bude pripravený krátky film, ktorý bude publikovaný online.

Nosnou aktivitou projektu LIFE Energia je riešenie problému nárazov vtáctva do elektrických vedení, pozornosť sa zameriava na spôsoby identifikácie a eliminácie tohto rizika v 13 chránených vtáčích územiach na území Slovenska. Tie úseky elektrických vedení, ktoré budú identifikované ako nebezpečné, budú ekologizované prostredníctvom inštalácie odkloňovačov letu. Počas prvých siedmych mesiacov projektu, ktorý sa začal realizovať v septembri 2014, viac ako 50 vyškolených mapovateľov monitorovalo vyše 8 tisíc kilometrov elektrických vedení. Avšak to je iba začiatok. Do februára 2016 bude v projektovom území prebiehať detailnejší monitoring, ktorý určí nebezpečné úseky. Okrem ochrany vtáctva pred nárazmi do vedení budú realizované mnohé ďalšie opatrenia, v záujme vytvorenia bezpečných lokalít pre vtáctvo z hľadiska hniezdenia, potravnej ponuky a miest na odpočinok.

Zapojenie známej osobnosti pomôže nie len propagovať samotný projekt LIFE, ale tiež ochranu prírody všeobecne a bude mať nepochybne veľký vplyv na zvýšenie povedomia širokej verejnosti.  

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

partneri