Víťazi súťaže o naj prvky sú už na východe známi

Napísal(a)  pondelok, 16 máj 2016 14:21


Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s., ako partner projektu LIFE Energia, ukončila nedávno výber zviditeľňovacích prvkov – tzv. odkloňovačov letu vtákov. Tieto budú umiestnené na navrhnuté rizikové úseky tých elektrických vedení, ktoré sú najrizikovejšie z hľadiska úhynov vtáctva. Parametre prvkov boli nastavené tak, aby pokrývali široké špecifiká a ekologické požiadavky rôznych druhov vtáctva. Spomedzi prvkov, ktoré sa do verejnej súťaže zapojili, boli vybraté dva. V rámci projektu budeme ihneď po osadení prvkov kontrolovať, ako vtáctvo reaguje, či sú prvky dostatočne účinné a zabraňujú nárazom. Porovnávať budeme účinnosť špirály s názvom „Swan-flight Diverter“ a reflexného prvku „FireFly“.
V blízkom období bude uzavretá súťaž realizovaná spoločnosťou Západoslovenská distribučná, a.s., taktiež v rámci projektu, a teda budú známe prvky, ktoré sa využijú na západnom Slovensku.
Testovanie rôznych prvkov nám umožní zistiť, ktorý je najefektívnejší z hľadiska prevencie nárazov vtáctva do vedení v rozdielnych podmienkach prostredia, v územiach s výskytom rôznych druhov. Vďaka tomu budeme môcť v budúcnosti využívať iba tie najviac efektívne prvky, pričom naše výsledky budú využiteľné jednak pre ďalšie územia v rámci Slovenska a samozrejme tiež v zahraničí.

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

partneri