V okrese Dunajská Streda chránia vtáky pred nárazmi do vedení

Napísal(a)  sobota, 13 máj 2017 13:59

Vyhlásenie pre médiá
V piatok 12. mája 2017 sa konalo stretnutie venované možnostiam ochrany vtáctva v okrese Dunajská Streda. Zúčastnili sa ho i odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, nakoľko v oblasti realizujú zaujímavý projekt LIFE Energia.V rámci neho zmapovali celkovo 7 tisíc kilometrov vedení v 13 Chránených vtáčích územiach na Slovensku. Cieľom bolo zistiť, ktoré úseky predstavujú pre vtáctvo nebezpečenstvo z hľadiska nárazu do vedenia. Na tie najviac rizikové úseky vedení umiestňujú spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s., Východoslovenská distribučná, a.s., a Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s. spolu viac ako 8 tisíc špeciálnych prvkov. Vďaka nim sú elektrické vedenia pre vtáky viditeľné a bezpečne ich nadletia. Tým zachránime viac ako 600 vtákov každý rok, ich spoločenská hodnota je 1,5 milióna eur.

 

„Projekt LIFE Energia prebieha v okrese Dunajská Streda v troch chránených vtáčích územiach: Lehnice, Dunajské luhy a Ostrovné lúky. Do monitoringu týchto území sa zapojilo spolu 10 mapovateľov, ktorí skontrolovali 910 kilometrov vedení typu 22 kV a 80 kilometrov vedení typu 110 kV. Celkovo sa v rámci týchto území inštalujú odkloňovače letu na rozsahu 3,5 km vedení 22 kV napätia,“ hovorí Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Od decembra 2014 sme v spomenutých Chránených vtáčích územiach našli viac než 400 uhynutých vtákov. Vyše polovicu usmrtil elektrický prúd a štvrtinu kolízia s vedením, v prípade zvyšku sa nám príčinu zistiť nepodarilo. Podľa výsledkov do vodičov najčastejšie narážajú labute – do februára 2016 ich tu uhynulo 29 a len v tomto roku 31, spolu teda 60. Vtáčia chrípka nebola potvrdená ani v jednom prípade. Nakoľko sme počas výskytu vtáčej chrípky zaznamenali zvýšený záujem zo strany médií a verejnosti, veľmi vítame snahy Okresného úradu Dunajská Streda na zefektívnenie spolupráce rôznych dotknutých skupín v tejto otázke a iniciovanie dnešného stretnutia. Premyslený, jednotný a kvalifikovaný prístup a rozvážne konanie je predpokladom pre efektívne riešenie problematiky, ohľaduplné voči vtákom aj človeku,“ uzatvára Gális.

Odkloňovače letu používané v okrese Dunajská Streda na ochranu vtáctva pred nárazmi – prvok RIBE a Špirála:

RIBE

Spirala

 

 

 

 

 

 

 Doplňujúce informácie:
• Sieť elektrických vedení má na Slovensku dĺžku 35 tisíc kilometrov. Je to asi vzdialenosť cesty z Bratislavy na južný pól a naspäť.
• Projekt LIFE Energia podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú od septembra 2014 do decembra 2019 organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a rezortná organizácia MŽP SR Štátna ochrana prírody SR. Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

partneri