Vtáčia Akadémia predstavuje - adopcie mláďat

Napísal(a)  sobota, 29 júl 2017 17:11

 

 

#VtaciaAkademia
Jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa stretávame je, či vtáky svoje mláďatá po ľudskom dotyku neodvrhnú. Okrem supov nemá čuch v prípade väčšiny dravcov a sov tak dôležitú úlohu, ako pri niektorých cicavcoch. Preto je možné realizovať v odôvodnených prípadoch adopcie mláďat aj do iných hniezd a bezpečne tiež mláďatá krúžkovať.

 

Adopcia mláďat predstavuje účinný spôsob návratu mláďat do prírody, máme za sebou už mnoho úspešných prípadov. Mláďatá sa od adoptívnych rodičov naučia všetko potrebné pre svoj život v prirodzenom prostredí.


Jedna z najznámejších je adopcia mláďatka orla kráľovského Karola, ktorého rodičia opustili pravdepodobne v dôsledku ťažby. Bez našej pomoci by mláďatko neprežilo. Adoptívni rodičia i jeho sestra ho okamžite prijali a mladý orol úspešne vyletel z hniezda.


Neskôr sme pomocou fotopasce pozorovali v Rakúsku jeho sestru.


Keďže naši odborníci trávia veľa času v teréne – vieme, v ktorom hniezde sú ako staré mláďatká a kde je možné priložiť mláďa zhruba v rovnakom veku. Tento postup volíme naozaj iba vtedy, keď nie je iná možnosť. Ešte stále sa totiž stretávame s tým, že sa mláďatá zachraňujú zbytočne – krátko po vyletení mláďat trvá krátke obdobie, kedy sa učia lietať a rodičia ich ešte dokrmujú. Ak je mladý operenec zdravý, je ideálne ho nechať niekde na vyvýšenom mieste, rodičia sa o neho určite postarajú najlepšie.

 

 

Martina Badidová

PR manažér projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

partneri