Záchrana sokola rároha

Napísal(a)  Jozef Chavko štvrtok, 21 jún 2018 15:31

 

"Na úvodnej fotografii vidíte mladého sokola rároha, ktorý po mojom príchode na lokalitu sedel pokojne na stožiari. Asi po 15 minútach vzlietol, lebo zbadal samicu (svoju mamu :)) s korisťou. Letel ešte dosť neohrabane - ako mladý neskúsený vták a keď sa pokúšal zosadnúť na vedľajší stožiar, nejako si to zle „vymeral“ a narazil. Padol z výšky asi 15 metrov do hustej kukurice. Po pol hodinovom hľadaní som ho našiel, ako apaticky sedel na zemi. Obával som sa, či sa preberie a tiež, či ho sokolia samica v hustej kukurici nájde a nakŕmi. Radšej som ho vzal na pozorovanie," povedal Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

"Oslovil som Jána Kaľavského zo Štátnej ochrany prírody s prosbou o prevoz do záchrannej stanice. Počas cesty k nemu sa rároh prebral, poletoval po kabíne a párkrát ma dobre poštípal zobákom a poškrabal pazúrami :-) Rároh bol J. Kaľavským prevezený do rehabilitačnej stanice pracoviska Správy CHKO Záhorie, kde bolo v rámci projektu Life Energia zakúpené vybavenie, aby sa zlepšila starostlivosť o zvieracích pacientov. Tu ho už prevzal Rudo Jureček, ktorý sa sa oňho staral a sledoval, či je jedinec už v poriadku a pripravený na návrat do krajiny. Našťastie, jeho stav sa zlepšil už na ďalší deň. Prevzal som ho a vrátil sa k miestu, kde som ho našiel. Mláďa som z krabice vyložil do búdky, nechal som mu tam aj holuba a kurence a vzdialil som sa. Len čo som zliezol dolu, mláďa vyskočilo vedľa búdky a spustilo veľký radostný krik, sprevádzaný mávaním krídlami. Na tento prejav mu z neďalekého stromu odpovedalo druhé mláďa. Bolo zjavné, že všetko je tak, ako má byť a tak som odišiel. Stav mláďaťa ešte preverím pri najbližšej kontrole hniezda. Mláďa je okrúžkované aj odčítacím krúžkom, takže sa možno o jeho osude dozvieme v budúcnosti viac," približuje Chavko.

 

"Sme veľmi radi, že sme mohli poskytnúť opateru aj cieľovému druhu projektu, obzvlášť keď ním bol tak vzácny dravec akým je sokol rároh. Keby Jozef Chavko nebol priamo v tej chvíli na lokalite, možno by mladý sokol nedokázal z kukurice vyletieť a nevieme, aký osud by ho postretol. Takto sa vrátil do búdky a dostal druhú šancu. Prajeme mu, nech ju naplno využije a nech si vychutnáva bezpečné lety aj vďaka projektu LIFE Energia, " hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

partneri