Hus malá

Napísal(a)  štvrtok, 12 február 2015 01:00

Hus malá (Hus piskľavá) (Anser erythropus)

Je to severský druh, hniezdiaci v subarktickej zóne v oblasti tajgy a tundry Švédska, Nórska a Fínska. Začiatkom 19. storočia boli v Škandinávii bežné, ale od 40tych rokov 20.storočia zaznamenala populácia výrazný úbytok vplyvom likvidácie mokradí a zvýšeného odstrelu. Tento pokles mal vplyv aj na početnosť na zimoviskách, kedysi desaťtisícové kŕdle husí v Maďarsku klesli na niekoľko stoviek. Problémom je aj pomerne ťažká idetifikácia druhu v teréne, keďže je ľahko zameniteľná s husou bieločelou, s ktorou často sa združujú do kŕdľov. Na území Slovenska bola hus malá zaznamenaná len na východnom a západnom Slovensku, najmä počas migrácie, zriedkavo v zimnom období. Hniezdenie sa vzhľadom k areálu rozšírenia nedá predpokladať.

Z negatívnych faktorov možno spomenúť odstrel, ktorý sa realizuje na hus siatinnú, čo je čiastočným rizikom aj pre hus malú. Nepriaznivo môže pôsobiť aj vyrušovanie na nocoviskách.

Roman Slobodník

odborný pracovník

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Galéria obrázkov

Viac z tejto kategórie:
« DRUHY Orol kráľovský »