Sokol rároh

Napísal(a)  štvrtok, 12 február 2015 01:00

Sokol rároh (Falco cherrug)

Sokol rároh (Falco cherrug Gray 1834) je typickým druhom otvorenej krajiny; stepí, lesostepí a polopúští. Západná hranica rozšírenia je v strednej Európe. Veľkosť celosvetovej populácie je odhadovaná na šesť až osem tisíc párov, no tento počet sa znižuje v celom areáli rozšírenia, okrem strednej Európy. Celková maximálna veľkosť európskej populácie, vrátane východoeurópskej časti, bola v roku 2010 odhadnutá na 700-800 párov. Z toho dôvodu je obzvlášť dôležité venovať pozornosť ochrane maďarsko-slovenskej populácie, ktorá tvorí až 40 % európskej populácie a viac ako 80 % populácie Európskej únie. Je rovnako dôležité chrániť menšie populácie v susedných krajinách a vytvárať, či udržiavať potenciálne biotopy, ktoré sú vhodné pre rastúcu stredoeurópsku populáciu.

Na Slovensku hniezdi sokol rároh v počte približne 40 párov, obdobne ako v prípade orla kráľovského je hniezdna populácia sústredená len v západnej a východnej časti krajiny. Dnes už celá populácia hniezdi v umelo vytvorených podmienkach – búdkach, v nížinnej, poľnohospodárskej krajine. Tu sú viaceré druhy prenasledované človekom, pytliakmi, ktorí ich prenasledujú a usmrcujú, či zraňujú najčastejšie odstrelmi, či otravami.

Stav populácie sokola rároha na Slovensku výrazne zlepšila realizácia projektov zameraných na ochranu tohto druhu, predovšetkým dvoch projektov LIFE, podporených Európskou úniou. Všetky informácie o oboch projektoch nájdete na odkaze www.dravce.sk/sokolraroh. 

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.