LIFE Energia ako príklad úspešného projektu na LIFE Info Dni

Napísal(a)  piatok, 15 júl 2016 10:37

Vo štvrtok 7. júla 2016 usporiadalo Ministerstvo životného prostredia SR v Bratislave informačný deň, venovaný programu LIFE Európskej únie a najmä novým žiadateľom, ktorý by v rámci tohto programu chceli predložiť projekt. Boli sme pozvaní, aby sme porozprávali o novom pohľade, ktorý pre nás znamenal projekt LIFE Energia. Sme vďační, že sme sa mohli podeliť o svoje skúsenosti a tešíme sa z pozitívnych ohlasov na naše výsledky. Aj toto nás motivuje pokračovať v našej práci. :-)
Prinášame vám prepis príhovoru Lucie Deutschovej, manažérky projektu LIFE Energia, z uvedeného podujatia.


Tí z vás, ktorí majú zámer, ktorý chcú v rámci programu LIFE rozpracovať a predložiť ako projekt, majú najvyšší čas. K tomuto sa viaže jeden môj príbeh.Pamätám si, bolo to presne v júli v roku 2011, ležala som doma s chrípkou a s notebookom na paplóne spokojne robila posledné úpravy v projekte na ochranu sokola červenonohého, ktorý sme písali spolu s maďarskými kolegami. Na druhý deň bol termín pre odoslanie projektu... Naša spoločnosť, Ochrana dravcov na Slovensku, realizuje projekty LIFE od roku 2003. Stihli sme ich už 7, teraz píšeme ôsmy, z toho sme boli trikrát koordinujúci príjemca a v ostatných prípadoch pridružený príjemca. Ani raz sa nám nestalo, že by nám nejaký projektový zámer nebol schválený.


Ako som tak ležala na posteli a tešila sa z dobre vykonanej práce, začal mi zvoniť Skype, čo ma prekvapilo aj preto, lebo už bolo po jedenástej večer. Volal mi maďarský kolega že potrebuje pomoc. Medzi povinnými aktivitami je socio-ekonomická analýza, na ktorú zabudol a potrebuje pomoc s jej vypracovaním. No čo vám budem hovoriť, nebola som nadšená, zabralo mi to asi 2 hodiny kým som aktivitu vypracovala a zakomponovala do projektového návrhu. Vtedy som vnímala požiadavky na podobné aktivity pomerne negatívne.
Odvtedy sa veľa zmenilo. Naučili sme sa, že veľkou výhodou je naša prispôsobivosť. Čím sme flexibilnejší, tým ľahšie sa projekt realizuje. Prispôsobivosť sa vypláca tak pri požiadavkách komisie, ktoré sa nám predtým zdali absurdné a dnes z nich vieme spraviť výhodu, ako aj pri možnostiach, aké program LIFE ponúka.


Tých výhod nie je málo. Pred mesiacom som telefonovala s kolegyňou z veterinárnej univerzity v Košiciach, pretože nedočerpali výdavky na rekonštrukciu rehabilitačnej stanice. Naopak, potrebovali investovať viac výdavkov do úpravy ošetrovne. Pani z veteriny bola nešťastná, ako si zle prostriedky rozplánovali, že im teraz tie nevyčerpané prepadnú – tak sú zvyknutí z iných fondov. „Mám pre vás dobrú správu“ – hovorím jej, „projekt LIFE umožňuje presun prostriedkov medzi položkami, ak je to zdôvodnené a opodstatnené vzhľadom na projektové aktivity, čo vo vašom prípade je.“ Potešila sa. Aj toto sa mi na LIFE programe páči.


Ako som spomínala, dnes realizujeme už svoj siedmy projekt LIFE. Je ním projekt LIFE Energia, v ktorom sme spravili niečo, čo nám zabezpečuje plynulú a úspešnú realizáciu projektu. Bol to jednoduchý krok s mimoriadnym účinkom a výsledkami, aké nikto z nás nečakal. Za minulý rok sme napríklad zaznamenali viac ako 300 mediálnych výstupov. To znamená, že ste o nás mohli počuť, alebo čítať, takmer každý deň. Projekt LIFE Energia bol v minulom roku druhým najcitovanejším environmentálnym projektom v slovenských médiách. Za minulý rok dosiahla sledovanosť projektovej stránky 20 tisíc zobrazení. Keďže sa nám to číslo zdalo celkom pekné, porovnali sme ho s iným environmentálnym LIFE projektom. To čo sme zistili nás šokovalo. Ten projekt dosiahol počas 4 rokov trvania projektu spolu iba štvrtinovú návštevnosť oproti tej našej za prvý rok!


Vďaka dobrým vzťahom s médiami sa nám darí do výstupov veľakrát presadiť aj priamo uvedenie podpory zo strany komisie. Práca s médiami môže byť motiváciou pre partnerské organizácie, ktorými môžu byť súkromné spoločnosti – tie si bežne platia za reklamu. Vďaka nám sú spájané s projektom a pozitívnymi informáciami, ktoré do médií dostávame pomedzi celebrity, vraždy, autonehody. Firmy tak majú reklamu a zelený imidž v cene partnerstva na projekte :-) A to všetko vďaka jednoduchému kroku – v projekte sme naplánovali pozíciu PR manažéra, ktorý pracuje na čiastočný úväzok a má na starosti prevažne komunikáciu s médiami.
Viete, ako teraz koluje ten vtip na Facebooku, že to je presne ako keď vás niekto pošle do hája a vy sa odtiaľ vrátite opálený, oddýchnutý a s magnetkami :-)


My sme najprv vnímali povinné aktivity ako medializáciu projektu, zvyšovanie povedomia a trebárs aj analýzu socio-ekonomických aspektov ako povinnú jazdu, nutné zlo, vrtoch komisie. Naučili sme sa však, že všetky požiadavky komisie vieme pretaviť vo svoj prospech a vnímať ich ako dobre mienené rady a usmernenia. Prijali sme socio-ekonomického experta, ktorý má na starosti analýzy, indikátory, štatistiky.


Vďaka týmto aktivitám sme získali množstvo kontaktov a popularitu. Enviro témy oslovujú aj mladú generáciu, ktorá nám posiela fotky, píše správy a zapája sa do súťaží na Facebooku. Získali sme mnoho cenných kontaktov na obce, školy, úrady, ktoré využívame pri spolupráci (napríklad pri riešení problematiky nálezov chránených živočíchov). Vďaka intenzívnej komunikácii a neustálemu vzdelávaniu projektového tímu sme zlepšili našu kompetenciu a zvýšili odbornosť v oblasti vzťahu vtáctva a elektrických vedení a celkovú kvalifikáciu. Zistili sme, že vďaka projektu ušetria energetické spoločnosti až viac ako 30 miliónov eur pri realizácii opatrení.


Okrem toho sme v rámci socio-ekonomickej analýzy realizovali tiež anketu, kde sme zistili zaujímavé výsledky o úrovni vedomostí verejnosti, študentov a pod. Na konci projektu porovnáme, či sa tieto poznatky po projekte zlepšili.
Požiadavky komisie nás motivovali zamyslieť sa nad rôznymi ukazovateľmi, napríklad nad tým, akú zanechávame uhlíkovú stopu. Keďže chceme byť čo najviac eko, vždy zadávame do súťaže taký popis výrobkov, aby spĺňali prísne kritériá. Tak sme napríklad vyrobili projektové tričká a tašky z bio bavlny od spoločnosti, ktorá deklaruje, že pri výrobe boli pracovníci riadne vyplatení a nepracovali v toxickom prostredí. Tlač realizujeme len na papier s FSC certifikáciou, resp. na recyklovaný papier. Tieto výrobky dokonca v konkurencii nie sú ani drahšie.


Vďaka tomu, že projekt je populárny, sa ľudia dozvedia o nás, o enviro témach, čo motivuje dokonca niektoré spoločnosti, ako PR agentúry, aby nám pomáhali aj pro bono (napríklad agentúra Elite Solutions pri realizácii výstavy LIFE Energia) a to je opäť prínosné tak pre projekt, ako pre našu organizáciu :-)

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.