Vtáčia Akadémia láka ľudí do Piešťan

Napísal(a)  štvrtok, 29 jún 2017 10:34

Tlačová správa Bratislava, 29.6.2017
Počas letných prázdnin je v Piešťanoch pripravená zaujímavá atrakcia. V priestoroch Elektrárne Piešťany sa v utorok 4. júla bude konať vernisáž výstavy „Sedím na vedení a je mi dobre“. Ľudia sa môžu odfotiť na skutočnom elektrickom vedení s dravcom či bocianom v pozadí. Pripravené sú prednášky odborníkov, rady a tipy ohľadom operencov, premietanie filmov. Akcie venované vtáctvu budú pokračovať celé leto.

 

„Putovnú výstavu projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ videlo v rôznych slovenských mestách už viac ako 150 tisíc ľudí. Informácie sú sprostredkované formou zážitku – fotografie na skutočnom elektrickom vedení, ako i dômyselným, komiksovým spracovaním. Hlavnou myšlienkou výstavy je zodpovednosť, ktorú prejavujú energetické spoločnosti a environmentálne organizácie tým, že sa zaujímajú nielen o dopad používania elektriny na vtáctvo, ale tieto dôsledky i riešia. Slovensko je pozitívnym príkladom pre mnohé iné krajiny, kde je spolupráca súkromných energetických spoločností a ochranárov iba v plienkach. My tieto otázky spolu riešime viac než štvrť storočie,“ hovorí Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia.

 

„Elektráreň Piešťany ponúka veľkolepý priestor, zmestí sa sem i takáto rozmerná výstava. Na slávnostné otvorenie pozývame ľudí v utorok, 4. júla, od 17:00 hod. Ako sprievodné podujatie výstavy sme pripravili letnú Vtáčiu Akadémiu. Návštevníkov čakajú počas vernisáže prednášky, filmy a workshopy na rôzne témy; aké vtáky žijú v našom okolí, čo robiť keď, nejakého nájdeme, prečo a ako sa vtáky krúžkujú, ako im pomôcť v mestách a podobne. Tešiť sa môžete na ukážku pomôcok, bez ktorých sa ornitológovia nezaobídu, predvedieme i prvky na ochranu vtáctva na elektrických vedeniach. Sprievodný program bude v lete pokračovať dvoma komentovanými prehliadkami výstavy, článkami venovanými ochrane vtáctva či súťažou o zaujímavé ceny,“ hovorí projektová manažérka Elektrárne Piešťany, Blanka Berkyová.

 

„Skupinu ZSE zastupuje v projekte LIFE Energia Západoslovenská distribučná, a.s. Zabezpečujeme inštaláciu prvkov na tie úseky vedení, ktoré sa pri kontrolách ukázali byť najviac nebezpečné pre vtáky a dochádzalo tu ku kolíziám. Na západnom Slovensku do vedení narážajú predovšetkým labute, príčinou je ich veľká hmotnosť a zhoršená schopnosť vyhnúť sa prekážke v dostatočnom predstihu,“ informuje Michaela Dobošová, hovorkyňa ZSE.

 

Pre viac informácií o letnej Vtáčej Akadémii kliknite tu.

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.