Ako zobraziť, čo vidia vtáky: simulácia vtáčieho videnia

Napísal(a)  Translated by Rastislav Kachnič nedeľa, 08 október 2017 20:36

 

Vtáky (respektíve mnohé z nich) majú schopnosť vidieť UV (ultrafialové) žiarenie, ktoré my, ľudia, vidieť nedokážeme.

Znázorňuje to nasledovný obrázok. Porovnáva náš ľudský (pomerne obmedzený) rozsah viditeľného farebného spektra s väčším rozsahom, ktorý majú vtáky, vrátane UV žiarenia. Videnie vtákov je teda “štvorfarebné” (vidia 4 farby: UV, modrú, zelenú, červenú, s vlnovou dĺžkou zhruba v rozsahu 300-700 nanometrov), zatiaľ čo my ľudia rozlišujeme len spektrum troch základných farieb (modrej, zelenej, červenej, v rozsahu približne 400-700 nm).

Bild2

Human Vision – Rozsah ľudského zraku, Bird Vision – Rozsah vtáčieho zraku
Poznámka: Purpurovú farbu UV žiarenia, tak ako je tu zobrazená, sme zvolili len pre lepšiu predstavu nás ľudí, nie je to "skutočná farba", keďže podľa definície je UV žiarenie (s vlnovou dĺžkou v rozsahu 300-400 nm) bezfarebné!

Kvet s podkladovou UV vrstvou, ako táto Rudbekia žiarivá, potom vyzerá z ľudského pohľadu takto (vľavo) a v simulácii vtáčieho videnia nasledovne (vpravo):

Human vs Bird V10a c

Ako by teda potom mohli vyzerať vtáky, videné vtáčími očami? Pravdepodobne takto (simulácia vtáčieho videnia je na obrázku vpravo):

Ducks VIS BV V10a

Tieto príklady sme vytvorili preto, aby sme na fotografii alebo vo videu dokázali znázorniť, ako by vtáky mohli vidieť ochranné prvky na odklon letu vtákov, ako je napríklad FireFly (o ktorom sa môžete viac dozvedieť TU).

Ako sme to spravili? Nuž, v princípe sme použili fotografickú technológiu, len upravenú:

Bild1

Pri bežnom fotení sa (v súčasnosti) používa digitálny fotoaparát. Ten disponuje vstavaným snímačom, predsunutým zeleno-modrým filtrom, ktorý obmedzuje a upravuje svoj oveľa širší rozsah citlivosti (od ultrafialového po infračervené žiarenie, zhruba 300-1000nm) na rozsah viditeľný ľudským okom (približne 400-700 nm). Okrem toho má fotoaparát aj sústavu šošoviek, vyrobených z optického skla. Samozrejme tiež potrebujeme vhodný zdroj svetla, najlepšie slnečného, pretože to nám vo svojom svetelnom spektre poskytuje dostatočné množstvo UV žiarenia.

Pre účel zhotovenia multi spektrálnej fotografie potrebujeme upraviť fotoaparát (odstrániť vnútorný filter a nahradiť ho tabuľkou kremičitého skla, prepúšťajúceho viditeľné svetlo a UV žiarenie). Potrebný je i špeciálny objektív z fluoridového optického skla prepúšťajúci UV žiarenie (jedným z len niekoľkých málo dostupných typov je UV-Nikkor 105mm). Budeme potrebovať aj špeciálne filtre, ktoré nám umožnia zachytiť UV obrázky (ako napríklad filter Baader-U prepúšťajúci UV žiarenie, ale blokujúci viditeľné svetlo), ako aj filtre na zachytenie normálneho viditeľného svetla (modrý, zelený, červený).

Výsledné UV a VIS (modré, zelené, červené) obrázky sa následne vhodne nakombinujú do “multi spektrálnych obrázkov” v našom prípade do obrázkov "simulácie vtáčieho videnia". [Termín "vhodne nakombinujú" označuje pomerne komplikovaný zobrazovací proces, ktorému sa tu nebudeme podrobnejšie venovať. Podobné procesy používajú napríklad v NASA na generovanie ich úžasných snímok z Hubblovho teleskopu alebo družíc pozorujúcich Zem].

[Všetky použité obrázky od (C) Hammarprodukter AB a Dr Klaus Schmitt, sú použité s povolením autorov.]

Ak vás tento spôsob fotografovania zaujal, TU o ňom nájdete viac, vrátane podrobného návodu, ako na to.


Článok je prekladom pôvodného textu, zverejneného na stránke http://photographyoftheinvisibleworld.blogspot.com/