Ľudský odpad ohrozuje vtáctvo

Napísal(a)  štvrtok, 16 máj 2019 08:55

 

Čo môžeme urobiť okrem toho, že sa podchvíľou pozastavíme a zhrozíme nad statusom na sociálnej sieti, videom, fotkou v novinách?

 

Tento rok pripadol Svetový deň sťahovavého vtáctva na 11. máj. Jeho témou bola ochrana vtáctva pred plastovým odpadom. Zaoberať sa touto aktuálnou otázkou v súvislosti s operencami je nepochybne na mieste, plasty v tele má napríklad prakticky každý organizmus žijúci v morskom prostredí, vrátane vtákov. Nešťastia spôsobené ľudským odpadom poznáme aj z našej domácej vtáčej ríše.

 

Ako náš odpad vtáky ovplyvňuje? Aj zo Slovenska sú známe prípady, keď sa labute, kačice a iné vodné druhy zamotali do zvyškov rybárskych vlascov, tie sa im dostali do zobáka, okolo krídiel, alebo znehybnili nohy. Niekedy ide aj o zapichnutie háčika do zobáka. Niektoré druhy si po výstelku hniezd chodia na skládky – nebezpečné časti boli nájdené a odstránené z hniezd bocianov, hají, orlov, volaviek, mnohých spevavcov (napr. drozdov či žltochvostov). Išlo o odpady, do ktorých sa mohli zamotať mláďatá i dospelé jedince, resp. taký, ktorý ich mohol zraniť.

 

Známy je dokonca prípad z hniezdenia vzácneho sokola červenonohého, ktorý sa zamotal do zvyškov povrazu, používaného na zviazanie vriec s osivom. Hospodári odpad po sebe jednoducho nechali pohodený na poli. Odtiaľ ho ako stavebný materiál na hniezdo priniesla vrana, ktorej stavba sa v nasledujúcej sezóne zapáčila práve vzácnemu sokolovi. Povraz ho uväznil, preto nedokázal odletieť a zaobstarať si potravu a uhynul. Vodné vtáky trpia nielen škodlivou potravou, ktorú im ľudia hádžu (pečivo a zvyšky jedál). Nebezpečné sú igelity, zvyšky balónov a podobne, ktoré vtáky skonzumujú a tie im v tráviacom trakte škodia. Síce nie plastovým, ale tiež nebezpečenstvom našej doby sú takzvané lampióny šťastia, zaznamenané boli prípady vtákov uhynutých po popálení ich ohňom (napríklad aj u nás veľmi vzácnej plamienky driemavej). Osobitným prípadom sú žuvačky. Po tom, ako skončia na zemi, ich nájdu drozdy, považujúc ich za svoju prirodzenú potravu – larvy hmyzu. Drozd, ktorý prehltne lepkavú hmotu, má osud spečatený.

 

Každý z nás má oveľa viac možností zmeniť veci k lepšiemu, než si myslíme, stačí malá úprava správania.

 

Na udržateľnosť dbáme aj v projekte LIFE Energia. Prvky, ktoré energetické spoločnosti umiestňujú na elektrické vedenia, sú vyrobené z vysoko odolných materiálov, svoju funkciu budú plniť viac ako 10 rokov. Nakladanie s prvkami je kontrolované počas celej doby ich používania, vrátane zhodnotenia v prípade poškodenia, alebo skončenia životnosti.

 

Doplňujúce informácie:

Jedna plastová fľaša sa podľa niektorých zdrojov rozloží približne za 450 rokov, rybárskym sieťam a vláknam to môže trvať až 600 rokov.

Čo môžeme urobiť, aby sme zabránili znečisteniu planéty plastmi a predišli tvorbe odpadu?
1. Odmietni čo nepotrebuješ.
2. Minimalizuj odpad z toho, čo potrebuješ. (Použi viackrát to, čo sa dá. Nakupuj s vlastnou taškou/vreckami - prednostne v obchodoch, kde tovar navážia - tzv. bezodpadové predajne potravín a drogérie. Nekupuj jedlo, ktoré je mnohonásobne balené – napr. dezerty môžu mať až 5 obalov. Zdôrazni, že si neprosíš slamku do svojho nápoja. Nahraď jednorazové plastové fľaše a poháre opakovane použiteľnými. Nakupuj z druhej ruky.).
3. Znovu používaj. Mnohé veci nemusíme vyhodiť – môžeme ich opätovne využiť; nepotrebné oblečenie darovať, upraviť, prešiť. Neriaďme sa reklamou, ktorá nás núti mať vždy najnovší model mobilu a inej elektroniky. Premýšľajme, či nákup danej veci je iba naším rozmarom, alebo naozaj nevyhnutnosťou.
4. Kompostuj. Biologický odpad je možné pretvoriť na kompost a vrátiť do prírody vo forme prijateľnej pre pôdu.
5. Recykluj. Triedenie odpadu nie je v odpadovom rebríčku na prvom mieste, pretože pre vznik každého produktu je potrebná elektrická energia a ťažba surovín. Niektoré druhy odpadov sa nedajú vytriediť a končia na skládkach, alebo v spaľovniach. Vždy je však dôležité vzniknutý odpad triediť.
6. Buď aktívny. Pridaj sa k rôznym iniciatívam, ktoré čistia prírodu od odpadov. Podporuj miestne a globálne akcie proti nadmernému, zbytočnému používaniu a škodlivému zneškodňovaniu plastov. Buď aktívny na úrovni zastupiteľstva, prípadne parlamentu, alebo hoci na úrovni miestnej komunity.

redakcia

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.