Projektové výsledky za obdobie 1.4.2015 – 31.3.2016

Napísal(a)  štvrtok, 16 jún 2016 10:44

Projekt LIFE Energia je v súčasnosti pomerne známym a rešpektovaným projektom medzi odborníkmi. Sme pozývaní na rôzne stretnutia, konferencie a iné podujatia, kde máme možnosť podeliť sa o aktuálne výsledky. V uvedenom období sme sa zúčastnili na dvoch konferenciách, zorganizovali sme dvanásť stretnutí a jeden workshop, realizovali niekoľko prezentácií.
Prieskum elektrických vedení priniesol veľa zaujímavých, jedinečných výsledkov, ktoré majú veľký význam v oblasti výskumu vzťahu voľne žijúcich vtákov a elektrických vedení. Viaceré z nich priniesli úplne nové poznatky.
V uplynulom období sme dosiahli až 240 mediálnych výstupov; projekt LIFE Energia patrí medzi najviac citované environmentálne projekty na Slovensku (podľa výsledkov monitoringu mediálnych výstupov sme boli v roku 2015 na druhom mieste).

• Metodika na identifikáciu rizikových úsekov elektrických vedení (Aktivita A1) bola prispôsobená výsledkom terénneho prieskumu (Aktivita C1).
• Vyškolili sme ďalších 25 terénnych pracovníkov (mapovateľov), spolu ich máme už 81 od začiatku projektu (Aktivita A1). 62 z nich sa podieľalo na monitoringu v rámci Aktivity C1. Skontrolované boli všetky vedenia v trinástich projektových Chránených vtáčích územiach. Pre každé územie bol pripravený detailný plán implementácie projektových aktivít. Získané údaje sú zaznamenávané do špeciálnej online databázy. Spoločnosť VSD, a.s. vybrala v rámci verejného obstarávania prvky, ktoré budú umiestnené v projektových územiach na východe.
• V rámci aktivity C2 sme podpísali dve dohody s vlastníkmi ohľadom výsadby stromov.
• Všetky búdky (55 ks) aj hniezda (40 ks) sme už prevzali a 30/24 aj inštalovali v rámci aktivity C3. Kontrola obsadenosti je realizovaná v rámci aktivity D2.
• Ako súčasť aktivity C4 bola v projektových rehabilitačných staniciach poskytnutá profesionálna starostlivosť 529 jedincom rôznych druhov vtákov. Rehabilitačná stanica v Rozhanovciach bola kompletne zrekonštruovaná a slúži svojmu účelu.
• Vďaka aktivite C5 sa nám podarilo zachrániť populáciu sysľa pasienkového pred vyhynutím v Gemerskej Hôrke a stabilizovať v Hrhove.
• Všetkých 5 informačných tabúľ je inštalovaných (aktivita E2).
• Projektovú stránku www.lifeenergia.sk si pozrelo 6848 ľudí pri 8070 návštevách a 15050 zobrazeniach (aktivita E3).
• Dosiahli sme až 240 mediálnych výstupov – TV, rozhlas, tlač, online a pod. (aktivita E4)
• V septembri sa konalo druhé stretnutie zástupcov Riadiacej Rady projektu v rámci aktivity F2

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.