V Rozhanovciach vypustili tri dravce na slobodu

Napísal(a)  štvrtok, 17 marec 2016 11:48

Tlačová správa 17.marca 2016, Rozhanovce
Vrátenie každého jedného dravca do prírody je skvelé. Vypustenie troch naraz je výnimočnou udalosťou. Dnes boli sova lesná, sova dlhochvostá a myšiak hôrny vrátení na slobodu. Vyliečili sa v zrekonštruovanej rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach, ktorá patrí Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Podarilo sa ich zachrániť vďaka odbornému tímu veterinárov, bez včasného odborného zásahu by uhynuli na následky zranení. Stanica v Rozhanovciach má k dispozícii tiež špeciálnu rozlietávaciu voliéru, kde môžu dravce pred vypustením trénovať a posilniť svalstvo.
„Myšiaka hôrneho nám priniesli z oblasti Latorice, utrpel fraktúru krídla po zrážke s autom. Sova dlhochvostá (uralka) bola nájdená so zraneným krídlom a hlavou po náraze do drôtov elektrického vedenia. Sovu obyčajnú nám priniesli na kliniku vychudnutú a oslabenú. Najvážnejší stav bol u myšiaka, ktorý bol hospitalizovaný aj najdlhšie. Všetkých troch pacientov sa nám podarilo vyliečiť v rehabilitačnej stanici, ktorú sme zrekonštruovali v rámci projektu LIFE Energia a dnes sme ich vypustili do prírody. Veríme, že aj vďaka opatreniam na zlepšenie viditeľnosti elektrických vedení pre vtáky, ktoré sa v rámci tohto projektu realizujú, budeme mať pacientov čoraz menej,“ vysvetľuje Ladislav Molnár, prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat.
„Vypustenie dravcov, ktoré utrpeli zranenie krídla, je obzvlášť cenné. Tieto zranenia sa totiž liečia a hoja komplikovane, keďže vtáky sú zvyknuté krídla neustále používať. Všetky tri dravce sú zákonom prísne chránené a ich návrat do prírody má obrovský význam. Viaceré zranenia, spôsobené ľudskou činnosťou (napríklad zástrely, odchyty, nárazy do vedení, zrážky s autami), sú natoľko závažné, že operence musia byť utratené. Často sa z nich stanú trvalé hendikepy bez možnosti opätovného vypustenia. Každá úspešná liečba je preto obdivuhodným dôkazom vysoko kvalifikovaného prístupu odborníkov,“ hovorí Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Pre viac informácií prosím kontaktujte:
UVLF: MVDr. Ladislav Molnár, prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0908 477 082, MVDr. Soroka Jaroslav, vedúci Účelového zariadenia pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach, 0905 717 254, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
Ochrana dravcov na Slovensku: Jozef Chavko, 0903 768 394, predseda Ochrany dravcov na Slovensku, Lucia Deutschová, manažérka projektu LIFE Energia, 0911 219 520, 0903 219 524 – Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Doplňujúce informácie:
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019. Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.

Vypustení pacienti rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach:
Myšiak hôrny - prijatý 11.decembra 2015, spadá pod CHKO Latorica. Prišiel s otvorenou fraktúrou humeru so začínajúcou nekrózou obnaženej kosti (ak začína nekróza kosti , ide vždy o komplikovanejší stav ). Bola vykonaná osteosyntéza, nasadili sa antibiotiká, antiflogistiká, bola vykonaná rehydratačná terapia.
Sova lesná - prijatá 26.januára 2016, spadá pod ŠOP Prešov. Pri prijatí bola apatická, dezorientovaná, kondičný stav bol menej dobrý. Bola vykonaná podporná terapia - to znamená rehydratácia, podané nesteroidné antiflogistiká a antibiotiká. Pravdepodobne došlo k nejakému nárazu, možno tam bola nejaká trauma hlavy, čo vyvolalo apatický stav.
Sova uralská (dlhochvostá) – prijatá 22. februára 2016, spadá pod Správu NP Slovenský kras. Po prijatí bola apatická a dezorientovaná. Bola nájdená so zraneným krídlom a hlavou po náraze do drôtov elektrického vedenia. Bol to taký istý prípad ako sova lesná a bola vykonaná aj rovnaká terapia.
Momentálne sa v Rozhanovciach nachádza ešte ten jeden výr skalný, ktorý ostáva v liečbe.

Fotografie z vypúšťania dravcov nájdete tu. Úvodná fotografia: Ervín Hrtan.

Krátke video z vypúšťania dravcov nájdete

.

Martina Badidová

PR manažér projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.