Vernisáž výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre"

Napísal(a)  piatok, 07 október 2016 20:28

Vo štvrtok 4. októbra sa v átriu Ministerstva životného prostredia SR v Bratislave konala vernisáž výstavy "Sedím na vedení a je mi dobre". Príhovor mala aj manažérka projektu LIFE Energia Lucia Deutschová a my vám ho prinášame prostredníctvom našej projektovej stránky.

"Ak sa spýtame nesprávnu otázku, odpoveď je irelevantná.
V rámci projektu LIFE Energia sme si stanovili za cieľ získať odpovede na tie najdôležitejšie otázky:
Aký veľký je problém nárazov vtáctva do vedení a aké má tento problém vlastnosti? Teda, koľko vtákov ročne narazí, koľko z nich uhynie, kde presne a prečo vtáky narážajú? Výsledky prekvapili aj nás. Vy sa ich dozviete vďaka výstave.
Ako tento problém dlhodobo riešiť? Je možné správanie vtáctva predvídať a dokonca ovplyvniť? Jednoznačne áno. Výstava prezradí viac.
A teraz príde niečo veľmi zaujímavé. Spýtali sme sa, akú pridanú hodnotu má náš projekt a aké nové príležitosti vytvára.

LIFE Energia je najrozsiahlejším projektom svojho druhu, ktorý sa u nás realizoval. Vyškolili sme 80 mapovateľov, ktorí počas 15 mesiacov pri kontrole 7 tisíc kilometrov vedení v 13 Chránených vtáčích územiach prešli 30 tisíc kilometrov! Doteraz nikdy nebol na Slovensku realizovaný výskum v tomto rozsahu a zozbierané tak veľké množstvo údajov.
Na základe nášho projektu boli na Slovensku navrhnuté, zostrojené a použité dva prototypy – unikátne zariadenia na inštaláciu prvkov na ochranu vtáctva pred nárazmi do vedení. Tých bude v rámci projektu osadených 8 tisíc a vôbec prvýkrát sa u nás porovnáva účinnosť viacerých typov.
Nasledujúce desaťročie bude vraj najviac prelomové v ľudských dejinách. Virtuálna realita, 3D tlač, lov pokémonov... V roku 2030 vraj bude 6 z 10 zamestnaní takých, ktoré dnes neexistujú. Našu organizáciu založili pred 40 rokmi ľudia, ktorých poslaním je vytvárať lepšie podmienky pre voľne žijúce dravce a sovy. Som presvedčená, že toto poslanie bude podporené aj novou dobou, že si bude stále viac ľudí klásť tie správne otázky a všímať si dôsledky svojho správania.
Aj o tom je výstava Sedím na vedení a je mi dobre. Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o jej vznik. Majte z nej aspoň takú radosť, ako my :-) "

 

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.