Naša (Life) Energia v nemeckom Ingolstadte

Napísal(a)  štvrtok, 23 február 2017 20:11

Danube parks Connected. Ambíciou projektu s týmto názvom je prepojenie partnerských organizácií prostredníctvom aktivít, realizovaných v krajinách pozdĺž Dunaja. Dôležitým balíkom je téma ochrany vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení – Danube Free Sky. Práve preto boli sme pozvaní na úvodnú konferenciu uvedeného projektu v nemeckom Ingolstadte, 21. a 22. februára 2017.

21. februára bol predstavený dron na inštaláciu prvkov, ktoré zvyšujú viditeľnosť elektrického vedenia pre vtáctvo a tým ho chránia pred nárazom. Dron sa dostal aj do miestnych novín.

V stredu 22. februára sme v rámci tematického workshopu predstavili najdôležitejšie výsledky LIFE Energia, ktoré môžu byť využiteľné aj pre ostatné krajiny, zapojené do projektu.

Následne sme viedli jednu z troch diskusií, realizovaných metódou World Café. Princípom boli tri pracovné stoly, pri každom sa diskutovala iná téma, súvisiaca s ochranou vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení – skúsenosti účastníkov s rôznymi prvkami, aspekty spolupráce s energetickými spoločnosťami a napokon navrhované postupy pre realizáciu balíka Danube Free Sky.

Ukázalo sa, že naša účasť bola nesmierne prínosná, pretože projekt Danube parks Connected sa práve rozbieha a poznatky LIFE Energia budú pri jeho realizácii mimoriadne dôležité. Náš komplexný a systematický prístup k otázke nárazov vtáctva do vedení, ako i údaje získané dodržiavaním presných metodík monitoringu i hodnotenia výsledkov, nie sú v iných krajinách bežné na takej úrovni, ako sme si možno mysleli. Projekt LIFE Energia môže mať teda oveľa väčší prínos, než bolo odhadované pri jeho príprave. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť sa konferencie zúčastniť, získať nové kontakty či poznatky, podeliť sa o výsledky a nadviazať spoluprácu, na ktorú sa veľmi tešíme. Ďakujeme organizátorom stretnutia, najmä Georgovi Frankovi z národného parku Donau-Auen za pozvanie a príležitosť, ktorú sme dostali.

English version

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.