Vtáčia Akadémia predstavuje našu najväčšiu sovu

Napísal(a)  štvrtok, 27 júl 2017 09:01

 

#VtaciaAkademia

Výr skalný (Bubo bubo) je naša najväčšia sova - rozpätie krídel dosahuje aj 160 - 180 cm. U nás hniezdi prevažne v skalných stenách a útesoch s puklinami a výklenkami. Ako dravý vták je pre človeka nesmierne užitočný - pretože sa živí aj hrabošmi. Dokáže si zvyknúť na blízkosť ľudí  – o čom svedčí i jeho pravidelné hniezdenie na Devínskej Kobyle a súčasný výskyt na devínskom hradnom brale.

 

Medzi najzávažnejšie hrozby pre výra patrí zásah elektrickým prúdom po dosadnutí na konzolu stĺpu, alebo náraz do drôtov elektrického vedenia. Vďaka viac ako 20-ročnej spolupráci s energetickými spoločnosťami sa nám darí ošetrovať stĺpy tzv. ekochráničkami (umožňujú bezpečné dosadnutie) a ekozábranami (zabraňujú dosadnutiu).

 

Aj vďaka projektu #LIFEEnergia je pre výra Slovensko bezpečnejším miestom pre život. Na rizikové úseky elektrických vedení sa v 13 Chránených vtáčích územiach inštalujú  tzv. zviditeľňovacie prvky - ktoré vtáky včaz zaregistrujú a vedenie tak nadletia.

 

Najstarším jedincom vtáčieho druhu z našej voľnej prírody, o ktorom vieme, je orol skalný - dožil sa až 32 rokov. A zo sov drží prvenstvo práve naša najväčšia sova, výr skalný (27 rokov).

 

 

 

Martina Badidová

PR manažér projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.