V Košiciach ošetria desiatky zranených jedincov ročne

Napísal(a)  streda, 27 jún 2018 14:24

Medzi dôležité aktivity Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach patrí ošetrovanie voľne žijúcich chránených živočíchov.  Najčastejšie sa jedná o voľne žijúce dravé vtáky (predovšetkým sokol myšiar, myšiak hôrny, jastrab lesný, ako aj o viaceré druhy sov - sova lesná, dlhochvostá, myšiarka ušatá), taktiež o rôzne druhy spevavých vtákov (sýkorka, zelienka, pinka, drozd, ďateľ). Sezónne sú ošetrované dážďovníky, belorítky, ako aj chránené druhy cicavcov, rys ostrovid alebo veverica. Typickými príčinami pobytu týchto zvierat na klinike v Košiciach a v rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach sú rôzne druhy fraktúr (vzniknuté najmä po strete s automobilmi), ako aj vyhladovanie a celkové vysilenie predovšetkým v zimnom období. Taktiež sú tu často prinášané opustené mláďatá. Po ukončení terapie sú zvieratá vypúšťané späť do voľnej prírody. Od roku 2014 sa na Klinike starajú i o zranené jedince, ktoré sa nájdu počas mapovania elektrických vedení v projekte LIFE Energia.

 

Od 1 januára 2017 bolo rehabilitovaných viac ako sto jedincov vtákov.  Po rehabilitácii sa podarilo vypustiť 37 vtákov späť do prírody. Tá trvala priemerne od 1 do 2 mesiacov, v niektorých prípadoch len pár dní.
Z druhov prevládal sokol myšiar 18 krát, myšiak hôrny 8 krát, bocian biely 5 krát, rôzne druhy sov, najmä sova lesná + spevavce, kačice, havrany, vrany, sojky, volavka.
25. augusta sa podarilo vypustiť do prírody vzácneho sokola rároha, viac informácií nájdete tu. Aktuálne sa na klinike lieči ďalší sokol rároh.

 

Martina Badidová

PR manažér projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.