Záchrana mladého orla

Napísal(a)  Tomáš Veselovský streda, 30 október 2019 12:01

 

Dnes to bol zaujímavý deň. Na základe údajov z GPS vysielačky som bol skontrolovať územie s poľným lesíkom v okrese Topoľčany. V tomto území sa v posledných dňoch zdržiaval náš samec orla káľovského "Leoš", ktorému sme dali vysielačku v auguste 2019. Vysielačka neposlala "mortality" výstrahu, ani signál neprichádzal z toho istého miesta, ale priestorová aktivita jedinca bola veľmi nízka, tz. presuny na pár desiatok metrov v rámci toho istého územia a hlavne, signál už neprichádzal z otvorenej plochy (poľa), ale výhradne z lesného porastu.

 

Našiel som ho na zemi, asi 40 m od okraja lesa. Napohľad nebol v poriadku, dokázal rozťahovať a hýbať krídlami, ale nie stáť na nohách. Mal veľmi nízku hmotnosť, nejaký čas nemohol loviť a prijímať potravu. Opatrne som ho zabalil do deky a prekryl mu výhľad, aby sa upokojil. Vyskúšal som vôľu popruhov na vysielačke - neobmedzovali ho. Na pravej nohe som našiel zaschnutú krv na beháku. Kým na ľavej nohe mohol hýbať prstami, na pravej nie. Bolo mi jasné, že orol poputuje k veterinárovi na rontgen a na rehabilitáciu, preto som mu dal dole vysielačku. Keby ju nemal na sebe, v živote by sme sa o jeho zranení nedozvedeli.

 

RTG u zmluvného veterinára pre CHKO Ponitrie odhalil trieštivú zlomeninu na beháku, bez stôp po brokoch. Orol dostal antibiotiká a tekutú výživu, pretože bol hladný a dehydratovaný. Nohu mu zafixovali. Nemohli ho však okamžite operovať. Keďže išlo o staršie (párdňové) zranenie, hrozilo riziko infekcie. Napokon sa cez ŠOP SR podarilo zabezpečiť vyšetrenie a operáciu v bratislavskom MlynVete.

 

Neskoro večer mi volal veterinár, že orla prezreli, operovali a ošetrili. Na pravej nohe mal trieštivú zlomeninu. Našťastie kosti neboli veľmi posunuté. Krv na nohe bola z maličkej ranky na koži. A čo ma prekvapilo, tak zistili fraktúru aj na druhej nohe. Na obe nohy dostal dlahy a poputoval na rehabilitáciu.


Čo bolo ešte zaujímavé, že orol nemal žiadne iné poranenie, ani odreniny. Tento typ zlomeniny vzniká pri bočnom pôsobení nejakej sily na behák, niečo ako náraz alebo úder z boku. Nemám ani predstavu, akým spôsobom zranenie vzniklo. Broky sú vylúčené, na tele neboli ani vstupné, či výstupné rany, ani uviaznuté kúsky.

 

Za pomoc a rady pri záchrane orla ďakujem: Jozef Chavko, Stano Kováč, Peter Grman, Jirko Hološka, Rudo Jureček, Viktor Mlynek, MVDr. Inštitoris a veterinári z kliniky MlynVet.
Verím, že všetko dobre dopadne a čoskoro bude "Leoš" opäť brázdiť oblohu. Orol sa lieči v rehabilitačnej stanici v Malackách, na ktorú finančne prispel aj projekt LIFE Energia.