Je vtáčie oko rovnaké ako ľudské?

Napísal(a)  Tomáš Veselovský štvrtok, 26 január 2017 12:54

Vtáci sa dokonale prispôsobili podmienkam prostredia, v ktorom žijú. Dokážu preletieť ponad najvyššie hory, šplhať po vysokých stromoch a skalách, či hľadať potravu v hlbokých vodách.
To všetko dokážu aj ľudia, ale na rozdiel od ľudí, vtáci vnímajú svet inak.


Bolo to pomerne nedávno - písal sa rok 1995 a odborníci Viltala a Korpirmäky z Fínska publikovali prevratný článok v časopise Nature. Položili si jednoduchú otázku: „Ako dokáže sokol myšiar nájsť nový zdroj potravy?“ Sokol myšiar (ľudovo poštolka), podobne ako väčšina dravcov a sov žijúcich v poľnohospodárskej krajine, sa živí významným poľnohospodárskym škodcom - hrabošom poľným. Ale ako sokol nájde svoju korisť v rozľahlej poľnohospodárskej krajine? Z pozorovania v teréne zistili, že pokiaľ na jednom území dôjde k drastickému zníženiu populácia hraboša, sokoly sa presunú inam.Ktorý zo zmyslov to sokolom umožňuje?

Hlavným zmyslom vtákov je zrak. Spomedzi ostatných stavovcov majú najväčšie oči v porovnaní k veľkosti tela. U mnohých druhov sú oči dokonca väčšie než mozog. Zaujímavé sú aj ich vlastnosti. Dokážu rozlíšiť červenú, zelenú, modrozelenú, modrú a dokonca ultrafialovú časť svetelného spektra. A práve toto je ich tajomstvo. Ľudské oko nedokáže vidieť ultrafialovú časť svetelného spektra. Ani v najtajnejších snoch si nevieme predstaviť, aké rôzne farebné odtiene, vzory a signály môžu sokoly vidieť. Túto schopnosť využívajú pri love. Trus a výlučky hraboša poľného pod UV svetlom „svietia“. Čím viac škvŕn na poli, tým viac hrabošov. Vďaka tomu sokoly rýchlo nájdu nový zdroj potravy.


Zatiaľ nevieme, či schopnosť vnímať UV svetlo majú všetky druhy vtákov, alebo iba niektoré. Výskum stále pokračuje a prináša nové objavy. Schopnosť vtákov vnímať UV svetlo sme začali využívať pri ich ochrane. Napríklad pri UV nálepkách na sklo, ktoré upozorňujú vtákov na prekážku. Alebo, ako v prípade projektu Life Energia, na reflexné prvky upozorňujúce na elektrické vedenie. Pomáhajú hlavne veľkým druhom vtákov ako labute, bociany či husi, aby včas uvideli prekážku a vyhli sa jej. Vďaka tomu zachránime stovky vtáčích životov ročne.

Zaujímavé odkazy:

Kvety pod UV svetlom

Nečakané vzory kvetov pod UV svetlom (Zdroj Bjørn Rørslett)

Necakane vzory kvetov pod UV svetlom zdroj Bjørn Rørslett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

partneri