Priebežné výsledky - máj 2017

Napísal(a)  utorok, 06 jún 2017 08:10

Pokračuje inštalácia prvkov na západnom aj východnom Slovensku – C1.


V lokalite Bodza a Lipové bolo 2.5. realizované natieranie a označovanie nových drevených kolov v počte 100 ks. Priebežne bol kontrolovaný stav výsadby a ujatosť drevín - C2.


Kosenie Hrhov 1 ha a Gemerská Hôrka 2 ha. V oboch prípadoch sa seno nepodarilo pre dažde usušiť a využilo sa na tvorbu úkrytov pre plazy. Pokosiť sa muselo, lebo už mali vychádzať mláďatá a nebolo možné čakať na počasie vhodné na sená, tráva už bola vysoká. Intenzívne prikrmujeme na oboch lokalitách – C5.


Sledovanie a vyhľadávanie mláďat, v Hrhove prvé sledované mláďatá 24.5., v Gemerskej Hôrke 30.5. V Gemerskej Hôrke sa prepojenie kolónie - časť pri vrátnici a zadná časť pri palebnej časti potvrdilo mláďatami pri vrátnici. Dva roky tam mláďatá neboli. To potvrdilo predpoklad, že tam boli iba 2 samice. Toho roku sa tam objavil tretí väčší syseľ - samec. Dôkazom jeho pozitívneho vplyvu sú mláďatá :) – D3.


Výstava bola do 14. mája v Šahách, kde ju celkovo navštívilo 540 detí a žiakov. Na výstavu sa prišli pozrieť všetky oslovené školy. Následne sa výstava presunula do Košíc, kde sa 16. mája konalo slávnostné otvorenie za prítomnosti verejnosti, médií, zástupcu MŽP a partnerov projektu. V metropole východu sa výstava prezentuje v dosiaľ najväčšom rozsahu - okrem samotnej fotosteny sú súčasťou výstavy aj vitríny prezentujúce aktivity projektu a exponáty vtákov. Na web stránke projektu sme zverejnili fotografie a na Youtube video –

.be" target="_blank" rel="noopener noreferrer">virtuálnu prehliadku výstavy. V sobotu 20. mája sa konala v Košiciach Noc múzeí, počas ktorej navštívilo Východoslovenské múzeum 2400 ľudí. Ako sprievodná akcia výstavy vo VSM v Košiciach bola vyhlásená súťaž pre školskú mládež s atraktívnou výhrou pre celú triedu (exkurzia na Klinike UVLF Košice, kde sa ošetrujú jedince vtákov) s cieľom motivovať k aktívnej návšteve výstavy, pozvánka na výstavu spolu s propozíciami súťaže bola zaslaná na 300 základných a 100 stredných škôl v KE regióne – E1.


Na Youtube profile projektu pribudlo nové

– E4.

 

4.5. bola realizovaná Misia zástupcom externého monitorovacieho tímu projektu. Predmetom kontroly zo strany zástupcu Európskej komisie bola voliéra v Bratislave (C4), ktorú v priestoroch tamojšej Správy postavila Štátna ochrana prírody. V CHVÚ Záhorské Pomoravie bola kontrolovaná inštalácia búdok i hniezd (C3), rozmiestnenie odkloňovacích prvkov (C1, D1) a výsadba stromov (C2) – F1


V rámci spolupráce s programom Danube parks Connected sme v zmysle ich požiadavky vypracovali prehľad potrebných podkladov pre hodnotenie rizikovosti vedení – analýzu metodiky vypracovanej v rámci LIFE Energia a jej uplatniteľnosť pre účely Danube Parks. Zapojili sme sa tiež do ich dotazníka, ktorý vyhodnocoval mieru a spôsob riešenia vzťahu vtáctva a elektrických vedení v rôznych krajinách – F3.

 

 

Lucia Deutschová

manažérka projektu

E-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.